5 IZLET 2024 – Papuk

5 IZLET 2024 – Papuk

Evo moga osvrta, hodam ja stazom, osvrnem se…. i ono… oko mene 19 nasmiješenih, toplih bića koje su uljepšale mi izlet na Papuk ;))

Hrvatska vlada je Papuk proglasila zaštićenim područjem 1999. godine zbog iznimne geološke, biološke i kulturne raznolikosti, koja se rijetko može naći na ostalim hrvatskim područjima. Od proglašenja Parka prirode Papuk, njegovo vodstvo je prepoznalo veliku vrijednost njegovog geološkog nasljeđa te se rodila ideja o pridruživanju Europskoj mreži geoparkova. Dokumentacija za prijavu je izrađena zajedničkim naporima Parka prirode Papuk, Hrvatskog geološkog instituta te Sveučilišta u Zagrebu. Park prirode Papuk podnio je prijavu za prijem u Europsku mrežu geoparkova u rujnu 2006.

Delegacija koja je nakon toga posjetila Papuk dala je vrlo povoljno izvješće. Kao posljedica toga, u rujnu 2007. godine na sedmoj sjednici Europske Mreže Geoparkova kojoj je domaćin bio škotski park North West Highlands Papuk je postao prvi hrvatski geopark i 30. član europske mreže te član UNESCOve svjetske mreže geoparkova.

Novi status geoparka podići će svijest o važnosti geološke zaštite i pridonijeti promociji lokalnih i regionalnih proizvoda, obrta, događaja, festivala, lokalne tradicije te ugostiteljstva. Geopark je prilika da posjetiteljima pokažemo mjesta koja pričaju priču o planetu Zemlji staru 600 milijuna godina.

Iako je ovo zaštičeno područje na ulasku u park i na nekim mjestima ima malih količina smeća što svakako rastužuje i nadam se da će kolektivna svijest o očuvanju prirode i pravilnom reciklažom i zbrinjavanja otpada što prije doći do umova i srca lokalnog stanovništva.

Na mjestu sastanka smo se raspodjelili po autima i krenuli prema Slavoniji. Prvotno zamišljena ruta se promijenila zbog kasnijeg polasaka na stazu, vožnje od cca 2 sata, pa smo skratili turu na sugestiju našeg  vodiča Gorana Horvata. Krenuli smo iz  Velike, lijevo od crkve sv. Augustina po pravoj uskoj planinarskoj stazi koja je praktički cijelom trasom bila staza a ne šumski put. Sve je bilo super markirano i ima mnogo putokaza koji točno usmjeravaju trasu i bez imalo dvojbi se može snalazati na stazi.

Po šumi se vidi da je proljeće u dolasku, sve je bilo prepuno šafrana i jaglaca.

Na vrhu Mališčak 732 m, smo se okrijepili hranom i pićem (Alojzova šljiva i Štefom sir sa tartufima su bili TOP ).

U dobrom raspoloženju krenuli smo dalje prema Ivačkoj glavi ostavivši planinarsko sklonište na Mališčaku za posjetiti na povratku, putem smo došli do Orahove vode, izvora, inače ovo je područje bogato vodom i prepuno malih izvora pitke vode.

Na vrhu Ivačka glava 913 m je palo mnogo selfija , skupnih fotografija i dobre zabave !!!

Putem smo uz zezanciju vidjeli da neki članovi traže zahtjevnije staze pa su u ruksacima imali dodatno kamenje ili grane;)

Na povratku smo stali na Mališčaku kod skloništa, obavili hladno predjelo prije restorana Čića Matina koliba, koji je bio šlag na torti ovog izleta.

Uz cugu, smijeh i dobru vibru vraćamo se polako u naš Zagreb.

Hvala našim vozačicama i vozačima na prvoklasnom i ugodnom prijevozu, posebne zahvale našem vodiću Goranu koji je svojim iskustvom, karizmom  i prisustvom nam svima pomogao da nam izlet bude ugodan, siguran i zabavan! Hvala do neba i natrag !!!

Osvrt by Costa:

Hvala našem Goranu na ovom predivnom izletu

Odličan izlet, dobra amosfera, bravo za sve koji su bili na izletu!

Od magle do prekrasnog vremena i kišice na povratku, sve smo imali, mislim da će izlet ostati zapamćen po broju obroka (jeli smo češće od novorođenčadi :)) i obilju domaće hrane koje je bilo u izobilju, uključujući svježe povrće i ajvar!

Više slika možete pronaći na našem Google albumu.

Objave pratite na našim profilima Instagram, Facebook i TikTok kanal.

No Comments

Post A Comment